MANAGEMENT COMMITTEE   TITLE  
President Larry Byrne Hon Treasurer Brian Judd
Captain Jim Keane Ex Officio – Gents Larry O’Neill
Vice Captain John Pitt Ex Officio – Ladies Martina Gateley
Lady Captain Lily Rowe
Lady Vice Captain Beppi O’Connor
Hon Secretary Martina Dempsey
MEN’S CLUB OFFICERS & COMMITTEE TITLE
President Larry Byrne House/Social Jim Keane, Pat Kenny Walsh, Jimmy Thomas, John Pitt, Ger O’Brien, Beppi O’Connor, John Cronin, Jackie Molloy, Ronnie Bent.
Captain Jim Keane Finance
Fundraising
Brian Judd, Liam Brett, Michael Fortune
Jim Keane, Lily Rowe, Paddy McGuire, Mary Burke
Vice Captain John Pitt Competitions Bobby Cummings, Jonathan Walsh, Sam Dempsey, John Rackard, Niall McGuigan, Joe Ryan, Tom Butler, Richie Browne, Peadar Dempsey, Ray Heffernan, Paul Hynes, Derek Deane.
Hon Secretary TBA Health & Safety Officer Gary Lynch
Hon Treasurer Brian Judd Junior Convenor David O’Sullivan
Handicap Secretary Brian Morris House/Social John Pitt, Pat Kenny Walsh, Jimmy Thomas, Ger O’Brien, Beppi O’Connor, John Cronin, Jackie Molloy, Ronnie Bent
Team Management James Murphy, John Hammond, Paul Roche, Paul Hynes, Roy Sexton, Sam Dempsey, Nicky Murphy, Larry O’Neill, Kenny Walsh, Brad Cohen Course Officer John Fenlon
Boys Junior Committee Liam Bowler, Peter Byrne, Andrew Farrell, Derek Furlong, Richie O’Rourke, Larry O’Neill, Tadh Foran, Paddy Cleary, Kenny Walsh, Brad Cohen. Thrift Fund Roy Doyle
Maps & Boundaries John Cronin, Liam Ruttledge, Niall McGuigan IT Jim Cole , Des Nash, Denis Brennan
Club Maintenance John Cotter, Ger Thomas, John Stafford, Tommy Hynes, Ciaran Winters, John Ffrench. PRO John Meyler, Derek Deane
Constitution Committee Jim Keane (Chairman) Seamus Thomas, John Fenlon, John Cronin, Martina Dempsey, Richella McCarvill Team Manager
Handicaps
Mark Goodison

Brian Morris & Maurice Delaney

LADY’S CLUB OFFICERS & COMMITTEE TITLE
Lady President Richella MacCarvill Hon Treasurer Tracy Ryan
Lady Captain Lily Rowe Handicap Sec Marie Connell
Lady Vice Captain Beppi O’Connor Ex Officio Martina Gately
Hon Secretary Bernie Power Competition Sec Jane Duignan
PRO Susan Kelly Child Protection Officer Beppi O’Connor
LADIES COMMITTEE MEMBERS Ger O’Brien, Carmel Murphy, Mary B O’Leary, Rachel O’Connor
Team Managers Martina Gately Junior Convener Yvonne McSweeney
Team Selectors Richella MacCarvill, Carmel Murphy, Ruth Kennedy, Osnat Manning, Deidre Colfer Designated Liaison Officer Marie Connell
Women in golf Caroline Creane
Geraldine Draper
Junior Committee Tracey Ryan, Mary O’Leary, Margaret Hearne, Kathleen Murphy, Josephine Brennan, Mary Burke, Rita Morgan, Una Robinson.
TRUSTEES Pat Kenny Walsh, John Meyler, Margaret Atkinson Hon Auditor Liam Gaynor

Constitution 2016

Club Structures and Constitution Review